Tip 2 Şeker Hastalığı Tedavisi

Genç yaşlı demeden birçok kişide görülen şeker hastalığı, ömür boyu devam eden dikkatli yaşama yol açmaktadır. Sürekli kontrol edilen şeker seviyeleri, bayılmalar bir yerden sonra insanları yormaktadır. Brezilyalı bir doktorun 2006’da bulduğu bir ameliyat ile şeker hastalığını yenmek mümkün.

Bu ameliyatın amacı, dengeli bir şekilde emilimi bozmak ve yemek tüketimini en alt seviyeye indirmektedir. Transit Bipartisyon denilen bu ameliyat aynı zamanda mide küçültme ameliyatına oldukça benzemektedir. 2006 yılında doktor, mide küçültme ameliyatı üzerinde bir takım değişiklikler yaparak Transit Bipartisyon Ameliyatını bulmuştur. Peki, tam olarak  Transit Bipartisyon Ameliyatı nedir?

Transit Bipartisyon Ameliyatı

 

Şeker ameliyatı olarak bilinen Transit Bipartisyon, emilimi bozarak besin tüketimini en aza indirmeye yaramaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, ameliyatın yalnızca Tip 2 diyabet hastalarına uygulandığıdır. Bunun dışında fazla kilosu olmasa bile zayıf iken şeker hastalığına yakalanan kişiler çok daha fazla bu ameliyatı tercih etmektedir.

Laparoskopik yöntem ile yapılan şeker ameliyatı, karından 4 ince ve küçük kesi ile yapılmaktadır. Buralara açılan deliklerden operasyon yönetilir. İlk olarak midenin %80’lik bir kısmı alınır. Alınan kısım içerisinde, iştah hormonu olarak bilinen Ghrelin de bulunmaktadır. Hasta, ameliyat sonrasında iştah kaybı yaşayacak ve kilo verecektir. Mideden bağırsaklara iki yol verilerek sindirim hızlanır. Aynı zamanda yüksek kolesterol ve tansiyon rahatsızlığı yaşayanlara da uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir