2020 Yılının Çılgın Projeleri Maliyeti 320 Milyar Lira

Kanal İstanbul Projesi hala gündemdeyken, gözler Türkiye ekonomisi üzerinde etkili olacak diğer projelere çevrildi. İşte, Türkiyenin çılgın projeleri! Ekonomi haberleri için tıklayın.

Fatih Projesi

2010 yılında başlatılmış olan Fatih Projesi, eğitimde bilişim teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılmasını temel alan “Asrın Projesi” olarak adlandırılan bir projeydi. 2017 yılına kadar çalışmaları devam eden proje, şu an itibari ile çok gündemde değil. Fakat projenin ilk döneminde oldukça büyük bütçelerin kullanıldığı dikkatlerden kaçmadı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

1974 yılında açılan Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yetersiz olduğu belirlenerek planlanan 3. köprü günümüzde her gün 41 milyon 805 bin aracın geçişini sağlıyor. İstanbul trafiği için önemli bir mimari olan köprünün günlük maliyeti ise 1.8 milyon lirayı buluyor.

İstanbul Havalimanı

29 Ekim 2019 tarihinde açılışı yapılan İstanbul’un üçüncü havalimanı İstanbul Havalimanı Atatürk Havalimanının tamamen kapatılmasına neden oldu. Bu durumdan zarar gören TAV işletmesine ise devlet bütçesinden 389 milyon Euro tazminat ödenmek zorunda kalındı.

Şehir Hastaneleri

Ülkemizin belki de en çok ihtiyaç duyulan yatırımlarından biri şehir hastaneleridir. 2017 yılında yapılması planlanan projenin sunulduğu kamuoyunda konu ile ilgili çok sayıda tartışma oluşmuştu. Gerekli olduğunu savunanlar ve gerekli olmadığını hastanelerin yeniden düzenlenerek daha az maliyetle daha fazla iş görülebileceğini savunan kişiler çok sayıda tartışmaya girdi. Büyük eleştiriler getirilse de hastane projesinden vazgeçilmedi. Sonunda Türkiye’nin çok kalabalık bölgelerinde şehir hastaneleri kuruldu. Özel hastane konforundaki hastaneler hastalardan tam not alıyor.

2020 yılına geldiğimizde yeni ve eski projelerin toplam bütçesi 320 bin euroyu buldu. Bu projelerin başında Fatih Projesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Üçüncü Havalimanı, Şehir Hastaneleri ve Kanal İstanbul projeleri geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir