SKOLYOZ TEDAVİLERİNDE AMELİYAT DÜŞÜNCESİ ÇOCUKLARI KORKUTUYOR

Skolyoz adındaki hastalığa yakalananların sayısı her sene daha da artıyor. Tedavi olarak ön görülen ameliyat ise daha çok kaygıya neden oluyor. Skolyoz Hastalığı tedavisi, ameliyat dışındaki tedavi yöntemlerinden olan fizik tedavi hareketleri ile de sağlanabiliyor.

Ameliyat Korkutuyor

Skolyoz Hastalığı tedavisi için ilk çare olarak gösterilen ameliyat artık ilk çare olmaktan çıkmış durumdadır. Uzmanların anlattığına göre, tedaviye bütüncül olarak yaklaşılması gerektiği gerçeğinden bahsediyor. Çocuk psikolojisinin önemi vurgulanıyor.

Kültür Fizik Hareketleri İle Tedavi

Artık Skolyoz Hastalığı tedavisi için ameliyat tek çare değildir. Tedavisine dönük basamaklarının bilinmesinin önemine vurgu yapan uzmanlar, yirmi derecelik eğilimlerde dahi yapılacak 3D egzersizleri sayesinde tedavi mümkün görüyor.

Kişinin kemik yaşına göre derecelendirme yapılarak gerekirse korse gerekirse 3D egzersizlerinin uygulanması ile eğiklik tedavi edilmektedir. Tedaviye yönelik basamakların tespitinde de tek ölçüt COBB aşısı değildir. Ölçütlerden biri kişinin yaşıdır. Kemik gelişimi ile Postural durumu da göz ardı edilemez. Tüm risk gurupları ile skolyoz hastalığının türü de tedavi sürecine etki eder.

Bütüncül Yaklaşım Gerekir

Skolyoz Hastalığı tedavisi için kesinlikle bütüncül bakılması gerekir. Bir tedavi planı yapılmalıdır. Plana hem doktorun hem fizik tedavi uzmanının hem ortez tekniklerinin hem de psikoloğun katılımı sağlanmalıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen bir tedavi planı en doğru olanıdır.

Yapılacak tedavi için uygulanması gereken işlemler kişiden kişiye de değişim gösterir. Bünye neye uygun ise o şekil bir tedaviye gidilmesi en doğru olanıdır. Yapılacak fizik tedavileri her yaşta farklılık gösterir ve ayrı şekilde planlaması yapılır. Şahsa özel olan bir plan uygulanır.

Cerrahi öncesi şahsa özel uygulanan bu plana cerrahi müdahale sonrası da devam edilir. Hem amaç hem hedef hem de tedavi beklentisi belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir