Sigaranın Zararları & Neden Sigara İçmemelisiniz?

Sigaranın hiçbir faydası olmamakla birlikte verdiği zararlar hemen hemen herkes tarafından bilinse de gün geçtikçe tüketim oranı artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sigara karşıtı kampanyalar ve yasaklar sayesinde kullanım oranı azaltılmaya çalışılsa da bu bağımlılıktan kurtulmak maalesef sanıldığı kadar kolay olmuyor. 

Sigaranın Zararlarıözellikle çocuklar üzerinde daha çok görülmektedir. 

Neden Sigara İçiyoruz

Neden Sigara İçiyoruz? Sorusunun cevabı her bağımlı için elbette farklı ancak zararları ortak. Sigara içmesinin nedenlerini strese sıkıntıya bağlayanlardan tutunda, arkadaş zorlaması, özenti, zayıflama yöntemi, arkadaş grubunda yer edinme gibi birçok farklı gerekçeye bağlayanların sayısı oldukça fazla. Aslında saydığımız maddeler arasında hiç birine faydası olmayan sigaraya bir kere başlayınca bırakmak kolay olmuyor.

Sigara Vücuduma Ne yapıyor

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu her sigara içişinizde hatırlıyorsunuzdur. Peki Sigara Vücuduma Ne yapıyor? Nasıl zarar veriyor? Diye düşünüyor musunuz? Bugüne kadar bunu hiç düşünmedinizse güzelliğinizin de baş düşmanı olan sigaranın vücuttaki tüm hücre çeşitlerine zarar verdiğine, kırışıklıklara, selülite yol açtığına, hızlı yaşlanmaya sebep olduğuna ve birçok ölümcül hastalığın başlıca sebebi olduğuna dikkatinizi çekmek isteriz.

Rakamlarla Sigara Kullanımı

Rakamlarla Sigara Kullanımı konusunu inceleyerek ne kadar büyük bir risk altında olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz.

Elde edilen istatistiki verilere göre dünyadaki ülkelerin büyük bir çoğunluğunda en sık rastlanan ve en çok ölüme neden olan başlıca parametreler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor ve akciğer kanserinin birincil nedeni sigara.

Yapılan son araştırmalar neticesinde geride bıraktığımız 50 yılda üç kata yakın artış gösteren akciğer kanserine sadece Türkiye’ de her yıl yaklaşık 50 bin kişi yakalanıyor. Bununla beraber kalp hastalıklarının ve engelli bebek doğumlarının bir bölümü de sigara kaynaklı.

Sigara Neden Zarar Veriyor

Sigaranın sadece tütünden yapıldığı ya da light sigara diye tanımlanan çeşidinin daha az zararlı olduğunu düşünmek yapılan en büyük yanlışlardan birisi. 

Sigara Neden Zarar Veriyor? Sorusunun cevabını içerisinde 4000 in üzerinde birbirinden farklı zararlı madde bulunduğunu öğrendiğinizde daha iyi anlayacaksınız. Tek başına tütün bile birçok zararlı etkiye sahipken çoğunluğu zehir bileşenleri olan bu maddelerle bir araya geldiğinde neler yapabileceğini bir düşünün deriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir