Güneş Kremi Kullanmanın Sağlığımız İçin Önemi

Keyifli bir tatilde güneşlenmek ve tabi ki bronzlaşmak birçoğumuz için oldukça önemli.  Ancak güneşlenirken üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri muhakkak Güneş Kremi Kullanımı.

Güneşten sizi koruyabilecek ürünler, güneş kaynaklı ultraviyole ışınların bir kısmını emen ya da bu ışınları deriye ulaşmadan yansıtan ürünlerdir. Kullanımları sayesinde güneşten gelen zararlı ışınlar yüzünden cildin nem dengesi korunabilir, ayrıca cildin daha sağlıklı bronzlaşmasını sağlarlar.

Güneş Kremi Seçimi

Güneş Kremi Seçimi üzerinde oldukça dikkat etmeniz gereken bir konu çünkü bu kategoride satılan ürünlerin birçoğu güneşten kaynaklanan basit yanığı önleyen ancak uzun vadede kanser riski yaratan bir cins güneş ışınına karşı sizi korumasız bırakabilen ürünlerdir. Güneş koruyucu krem alırken satış danışmanından tüm güneş ışınlarına karşı koruyucu olup olmadığını sormanız gerekmektedir.

Güneş Kremi Uygulaması

Bahsetmemiz gereken bir diğer önemli konu ise gerekli korumayı sağlamak adına kullanılması gereken ürün miktarının çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyor olmasıdır. Güneş Kremi Uygulaması güneşe çıkmadan önce yapılması gereken ve zaman zaman tekrarlanması gereken bir uygulamadır.

Hiçbir koruyucu ürün tek kullanımla size bütün gün kusursuz koruma sağlayamaz. Bu konuda en iyi markaların ürünleri dahi 2 saatten sonra yeterli korumayı maalesef sağlayamıyor.

Güneş koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulamak ve belirli aralıklarla kullanımı yenilemek doğru uygulamadır. Bu zaman aralığı dışında denizden güneş koruyucu ürününüzü yeniden uygulamanız gerekmektedir.

Güneş Kremi Seçimi

Güneş Kremi Seçimi cilt tipinize uygun şekilde yapılmadığı zaman gereksiz uygulama ve maddi kayıp oluşturmaktadır. Bununla birlikte ihtiyacınız olan korumadan daha düşük düzeyli ürünleri kullanmanız durumunda kremden maksimum faydayı göremeyebilirsiniz. İlk iş olarak cilt tipinizi belirledikten sonra cilt tipimize uygun en az 15 SPF içeren ürünleri kullanmamız gerekir.

Koyu tenli ve zor yanan kişiler 15 SPF ürün kullanabilecekken açık ten rengine sahip olan ve kolay yanabilen ciltler için en düşük düzey 30 SPF civarında olan ürünler seçilmelidir.

Güneş kremi seçerken çocuklarımızın cilt tipine bakmaksızın yüksek faktörlü ürünler kullanılmalıdır. Bunun yanında cilt rahatsızlığı olanların ve alerjik bünyeli insanların yüksek faktörlü kremler yanında bazı ek önlemler de almaları gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir