Askorbik Asit {C Vitamininin} İnanılmaz Faydaları

Aynı zamanda askorbik asit olarak da bilinen C vitamininin sağlık yararları, cüruf, soğuk algınlığı, kurşun toksisitesinin önlenmesi ve tedavisini içerir ve kanser önleyici potansiyele sahiptir. Bu, bağışıklık artırıcı düşürülmesinde yardımcı hipertansiyon esnekliğini muhafaza, katarakt sertleştirme, felç mücadele deri , iyileşme yaralar ve semptomlarının kontrol astım .

C vitamini veya askorbik asit en etkili ve en güvenli besinlerden biridir . Suda çözünen bir vitamindir ve kollajen sentezinde güçlü bir antioksidandır , bu da kan damarlarını ve kasları güçlendirir. İnsan vücudu C vitamini üretme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle, gıda ve diğer takviyeler yoluyla alınması gerekir .

C Vitamini Önemli Kaynakları

C vitamini önemli kaynakları olan narenciye meyveleri , örneğin, portakal gibi üzüm . [1] Çilek , ahududu , lahana , karnabahar , diğer yapraklı sebzeler , kırmızı biber, patates , brokoli , biber, su teresi , maydanoz , brüksel lahanası , kavun , akasya, kivi ve kivi meyveleri de bu vitaminin zengin kaynaklarıdır. Yiyecekleri düşük sıcaklıklarda ve daha kısa bir süre için pişirmek, C vitaminini korumalı ve faydalı tutmak için önemlidir. 

C Vitamini Sağlığının Yararları

Bu şaşırtıcı antioksidanın sağlığa faydaları aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır:

Pürüzleri Önler

Aşağılık bir askorbik asit alımının yetersizliğinden kaynaklanır. Aşağılama belirtileri, kollajen içeren bağ dokularının, kemiklerin ve kan damarlarının zayıflaması nedeniyle ortaya çıkar . [2] C vitamini, güçlü bir antioksidan, kolajen üretimi için gereklidir. 

C VİTAMİNİ Soğuk algınlığına İyi Gelir

Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında yayımlanan 2013  tarihli bir rapor , askorbik asidin vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, bizi soğuktan ve öksürükten koruduğunu göstermektedir. 

Çalışma ayrıca düzenli olarak uygulandığında C vitamini soğuk algınlığı süresini azalttığını da gösterdi. Ayrıca, demirin emilimini kolaylaştırır ve bu nedenle vücudun enfeksiyonlara karşı direncini güçlendirir . Aynı zamanda virüslere karşı savaşır.

C Vitamini Hipertansiyonu düşürür

Hipertansiyonu olan insanlar kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riski yüksektir . Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2012 araştırmasına göre , C vitamini alımı vücudun kan basıncını kısa vadede azaltmada yardımcı oluyor .

Vazodilatasyon (Damar Açıcı) Etkisi Güçlüdür

C vitamini ile tedavi; etkili bir şekilde ateroskleroz , konjestif kalp yetmezliği, yüksek kolesterol , anjina pektoris ve yüksek tansiyon durumlarında kan damarlarının doğru şekilde açılmasını sağlamıştır .

Melissa A. Moser, ABD, Connecticut Üniversitesi , Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nde yayınlanan 2016 raporunda , kardiyovasküler hastalıklarda potansiyel rolünü incelemek için C vitamini üzerinde epidemiyolojik bir araştırma yaptı. Sonuçlar, bu vitamin takviyesinin kan damarı genişlemesini iyileştirdiğini ve kardiyovasküler sağlığı koruduğunu buldu.

Kurşun Toksisitesini Tedavi Eder

Kurşun toksisitesi, özellikle kentsel alanlarda, çoğunlukla çocuklarda görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Kurşuna maruz kalan bazı çocuklarda anormal gelişme ve büyüme görülmüştür. Onlar geliştirmek öğrenme güçlüğünün, davranış problemleri ve ayrıca düşük IQ’ya sahip olma eğilimindedir. Yetişkinlerde böbreklere zarar verebilir ve kan basıncını artırabilir.]C vitamini takviyesi kandaki kurşun seviyesini azaltabilir.

Katarakt Tedavisinde Son Derece Etkilidir

Katarakt, görsel problemlerin en yaygın koşullarıdır. Katarakt varken insan gözünün lensindeki C vitamini seviyesinin azalması daha yaygın bulunmuştur. 

Aşırı askorbik asit alımı, kanın vücudun oküler bölgelerine beslenmesini arttırır. Göre için Amerikan Optometric Derneği, C vitamini diğer temel besin maddeleri ile tüketilen zaman, yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) ve görme keskinliği kaybının ilerlemesini yavaşlatabilir.

C Vitamininin Anti-kanser Potansiyeli Yüksektir (Kanser Önleyicidir)

Göre için Ulusal Kanser Enstitüsü, bazı klinik çalışmalarda kanser hastası C vitamini yüksek dozda verildiğinde, bunlar yaşam kalitesi ve daha az yan etkiler göstermektedir göstermiştir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar, etkiler tamamen çalışılana kadar bu tedaviden uzak durmanın daha iyi olduğunu söylemektedir.

FELÇ ile Mücadele

C vitamini, bir tür kardiyovasküler hastalık olan felç riskini azaltmada yardımcı olur. Sebze ve meyvelerin dolu bir diyet bu vitaminin, iyi bir miktar temin uygun bir kan basıncı seviyesini korumaktadır. [Aynı zamanda vücudu felç nedeni olabilecek serbest radikallerden korur. 

C Vitamini İnsan Psikolojisine İyi Gelir

C vitamini norepinefrin gibi nörotransmiterlerin üretiminde önemli bir rol oynar . Bir kişinin ruh halini etkiler ve beynin düzgün çalışması için çok önemlidir. Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan 2013 tarihli bir  çalışma [, C vitamini ile bahçe terkibin uygulamasının, hipovitaminozu sıklığı yüksek olan akut hastanede yatan hastalarda psikolojik rahatsızlığı azalttığını ortaya koydu . 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir

Bağışıklık bu vitaminin bir diğer önemli faydasıdır. C vitamini olduğunu yaygın bağışıklık sistemine yaptığı katkılar ve vücutta beyaz kan damarlarının onun uyarılması için bilinen.

C Vitamin Yaraları Onarmaktadır

C vitamini yaraları onarmaya yardımcı olur. Bu kolaylaştırır yaraları iyileştirme sürecini hızlandırır bağ dokularının büyümesini,

C Vitamini Astımın Kontrol Edilmesine Yardımcı Olur

Askorbik asit, astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Genellikle insan vücudu üzerinde kirliliğinin zararlı etkilerine karşı korumaya yardımcı olur .

C Vitamini; Diyabet [Şeker Hastalığı] Tedavisinde Son Derece Etkilidir

İçin önemli nedenleri arasında diyabet olarak, bulunan çeşitli çalışmalarda, askorbik asit, düşük seviyededir. C vitamini takviyeleri, insülin ve glikozun işlenmesinde yardımcı olduklarından diyabet tedavisi için faydalıdır.

Kalp Hastalıklarını Önler

Kan damarlarının serbest radikallerin yol açabileceği zararlardan korunması için yeterli miktarda askorbik asit gereklidir. Bu , aterosklerozdenilen kalp hastalığının önemli bir nedeni olabilir .C vitamini, diğer kalp sorunlarının yanı sıra, bu kalp hastalığına karşı da koruyucu bir madde olarak görev yapar.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/health-benefits/vitamins/health-benefits-of-vitamin-c-or-ascorbic-acid.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir